Plugin
DSVT_HMV_ZONE_6 Hűtés-Fűtés vezérlő
Funkciók és lehetőségek
Telepítés
Konfigurálás 1. lépés hőmérök létrehozása
Konfigurálás 2. lépés kapcsolok létrehozása
Konfigurálás 3. lépés vezérlési paraméterek
Konfigurálás 4. lépés hőmérséklet adatok beállítása
Konfigurálás 5. lépés szelepek és kompencáció ki-be kapcsolása
Konfigurálás 6. lépés hőforrások kapcsolása
Konfigurálás 7. lépés kiegészítő beállítások
Üzemmódok kiválasztása
Üzemmód, Hűtés-fűtés
Működési logika fűtés-hűtés esetén

Üzemmód

Üzemmód.png

Ha szeretnénk fűteni, először is ellenőrizzük a termosztát üzemmód kapcsolóját, hogy biztosan fűtés üzemmódban legyen. Ezt követően választhatunk a különböző hőforrás üzemeltetési lehetőségek közül:

Termosztát

Termosztát.png


- Off: A kikapcsolt állapotot jelöli.
- 1. eszköz: Ebben az üzemmódban kizárólag az első eszközt használjuk fűtésre.
-  2. eszköz: Ebben az üzemmódban kizárólag a második eszközt használjuk fűtésre.
-  Váltó: Ebben a módban először az 1. eszközt használjuk, amíg el nem éri a "vegyes" menüpontban módosítható "1. eszköz váltás határ" értéket. Ezt követően átvált a 2. eszköz használatára. Ez a mód kifejezetten a levegő-víz hőszivattyúk vezérlésére lett kitalálva, hogy típustól és tarifától függően, amikor gazdaságtalanná válik a hőszivattyú használata, átváltson a gázkazánra (lásd lábjegyzet).
- Dual: Alapvetően az 1. eszköz működik, és csak akkor kapcsoljuk be a 2. eszközt, ha a belső hőmérséklet nem éri el a kvótát. A "vegyes" beállítások között található "Fűtés, dual hőmérséklet differencia érték" csökkenti a hőfokot. Ha mindkét eszköz bekapcsol, akkor együtt működnek. Ez a megközelítés biztosítja, hogy ha az energia termelés költségeit nem is figyelembe véve, az épület fűtéséhez szükséges teljesítmény nem elegendő, akkor a kívánt hőmérséklet elérése érdekében bekapcsolódik a második eszköz is.
- Saver: Ez a mód a fenti két módszer ötvözete. Figyelembe veszi a belső hőmérsékletet, és ha szükséges, kapcsolja a 2. eszközt, de ha a külső hőmérséklet a határérték alá csökken, akkor kikapcsolja az 1. eszközt.


Ha bármelyik üzemmódban a fűtés bekapcsolásra kerül, először ellenőrizzük a belső hőmérőket. Ha nem találunk legalább egy "élő" hőmérőt, akkor hibajelzéssel kikapcsoljuk a rendszert és a hozzá tartozó összes eszközt, így nincs fűtés.

A külső hőmérő nem kötelező, de ajánlott. Azon zónákban, ahol nincs érvényes hőmérsékleti adat, a vezérlést lekapcsoljuk. A konfigurációtól függően a zónában vagy nem lesz fűtés, vagy túlfűtés is előfordulhat, amíg bármely más működő zónában van fűtési igény.

 

Zone_1_hőmérő

Zone_1_hőmérő.png


Ha legalább egy belső hőmérőt találunk, akkor elindul a fűtés és annak kalkulációs logikája. Az összegyűjtött hőmérsékleti adatokból meghatározzuk a legalacsonyabb értéket, amit továbbiakban intemp értéknek nevezünk. Ezután összegyűjtjük a zónák aktuális célhőmérsékletét annak függvényében, hogy normál vagy takarékos üzemmódban van-e állítva a fűtés. Ezek közül kiválasztjuk a legnagyobb értéket, ami az épület célhőmérséklete, a továbbiakban Fsetpoint.

 

Hűtés-Fűtés hiszterézis

Hűtés-Fűtés hiszterézis.png


Ahhoz, hogy döntést tudjunk hozni a hőforrások bekapcsolásáról, figyelembe vesszük, hogy van-e az Fsetpoint-nál kisebb érték a "vegyes" alatt található "Hűtés-Fűtés hiszterézis" és a "Power" értékek figyelembe vételével. Az első ellenőrzés során megvizsgáljuk, hogy a belső hőmérséklet (intemp) magasabb-e, mint a célhőmérséklet (Fsetpoint) plusz a hiszterézis. Ha igen, nincs szükség fűtésre, és kikapcsoljuk az összes vonatkozó eszközt a következő ellenőrzési ciklusig.

 

Fűtés Power limit

Fűtés Power limit.png


Ha az előző feltétel nem teljesül, akkor további ellenőrzéseket végzünk, hogy megállapítsuk, szükséges-e a fűtés bekapcsolása az adott zónában, és ezt követően zónánkénti vezérlést alkalmazunk. Zónánkénti vezérlés csak akkor indul, ha az alaprendszer fűtési igényt észlel. Ebben a ciklusban először megvizsgáljuk, hogy hidegebb-e az adott zónában, mint a célhőmérséklet mínusz a hiszterézis. Ha igen, akkor a zóna szelepet nyitjuk. Ha a rendszer on-off kapcsolásúra van állítva, kapcsolást hajtunk végre a zóna minusz kapcsolójára off értékkel, ha van ilyen beállítás.

 

Zone_1_zárás kapcsoló

Zone_1_zárás kapcsoló.png


Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor vizsgáljuk, hogy a zóna hőmérséklete nem magasabb-e, mint a célhőmérséklet plusz hiszterézis. Ha igen, akkor le kell kapcsolni a zónaszelepet. Ezzel egy időben, ha a rendszer on-off kapcsolásúra van állítva, kapcsolást hajtunk végre a zóna plusz kapcsolójára off értékkel.

Ha egyik feltétel sem teljesül, akkor a zóna hőmérséklete a kívánt tartományban van a következő ellenőrzési ciklus végrehajtásáig, és nincs szükség beavatkozásra.

Hűtés működése alapvetően megegyezik a fütésnél bemutatott módszerrel, csak itt a zónákhoz beállított hűtési hőmérsékleteket vesszük figyelembe és a értékelési feltételek is forditottak.

Lábjegyzet:

Például egy 2024-es kedvezményes lakossági tarifa használata esetén egy átlagos hőszivattyúval ez kb. -5 Celsius fok. Egy kW hőenergia előállítása egy kondenzációs gázkazánnal kb. 12 HUF, hőszivattyúval 7 Celsius fok külső hőmérsékletnél 10 HUF, tehát 20% olcsóbb a hőszivattyú. A külső hőmérséklet csökkenése esetén a gázkazán megközelítőleg ugyanúgy 12 HUF/kW áron állítja elő a hőenergiát,  de a hőszivattyúnak folyamatosan romlik a COP értéke, azaz az egy egység elektromos áramból előállított hőenergia mennyisége. Átlagos hőszivattyú +7 Celsius foknál 4.2 - 4.5 COP értékű, azaz 1 kW áramból kicsit több mint 4 kW hőt állít elő, de ez +3 Celsius foknál már csak 2.5 COP, -5 Celsius foknál már csak 1.5 COP, azaz +3 Celsius foknál már 16 HUF, -5 Celsius foknál már 26 HUF egy kW hőenergia előállítása.

---

Ha a rendszer kezelőfelületén a termosztát off állásban van, akkor minden kapcsolót kikapcsolunk, ami az 1 és 2 eszköznél fel van sorolva. Ezt azért fontos figyelembe venni, mert ha ezek közül a kapcsolók közül a Domoticz rendszeren belül máshol hivatkozunk vagy használjuk, akkor azt felülírja a kikapcsolás. Az On prioritás csak az adott virtuális eszközön belül érvényesül.

Keverőszelepek működése
Kompenzációs keringtetés
Üzemmód, HMV (Használati Meleg Víz) készítése
Üzemmód, Puffer tarály vezérlés
Jenlét alapú vezérlés és idő alapú módosítások
Napelem termelés alapú vezérlés
Külső hőmérséklet alapú vezérlés
Statisztikák, grafikonok
Automata redöny vezérlés
Telepítés
Napkollektor vezérlő
Telepítés
Jelenlét alapú kapcsoló
Telepítés